#56 Kalnabeitu ūdenskrituma mākslīgais skaistums

Kalnabeitu daudzpakāpju ūdenskritums ir viens no noslēpumainākajiem mūsu dabas brīnumu saraksta dalībniekiem, jo internetātā arī neizdevās sameklēt tā precīzu atrašanās vietu.Arī pieejamā informācija bija visai skopa. Kā arī nav īsti saprotams, vai būtu godīgi to saukt par dabiski veidojušos ūdenskritumu, jo tā izteka no avota ir regulēta ar vairākiem betona klučiem. Te gan jāmin, ka šis nav vienīgais ūdenskritums, kuru ir “pielabojušas” cilvēka rokas.Tas pats sakāms arī parKazu gravas septiņpakāpju ūdenskritumu un Riežupes rumbu.

Pēc pamatīgas maldīšanās pa mežizstrādes transporta izdangātiem un nesenā sala sastindzinātiem ceļiem, nonākam pie iespējamās ūdenskrituma atrašanās vietas. Apkārtne ir nemīlīga, un no vairākām pusēm rej ziņkārīgi suņi. Tā kā esmu vēljoprojām uz kruķiem, tad ekspedīcijā sūtu savu uzticamāko cīņu biedru – Elizabeti. Viņa, bruņojusies ar fotoaparātu, termosu un bezbailību dodas ceļā, un es viņu solu nelielu gabaliņu pavadīt. Liels ir mūsu pārsteigums, kad, izkāpuši no mašīnas, sadzirdam skaļas ūdens čalas, kas liecina, ka ūdenskritums patiesībā ir tepat. 

Ūdenskritums sākas no avota, līdzīgi kā daudzas Lorupes pietekas. Ar to skaidrojams upes mūždien aukstais ūdens. Pateicoties salam, ūdenskritums ir izveidojis daudz skaistas lāstekas, un jāsaka, ka šis ir viens no ainaviskākajiem ūdenskritumiem, kāds redzēts Latvijā.Ūdens acīmredzot ir bagāts ar avotkaļķiem, jo gadu gaitā tas ir izveidojis vairākas kāples, kuras, tuvojoties Lorupei, kļūst aizvien platākas. Augstākās ūdenskrituma kāples ir apskatāmas pie pašas ietekas, kur sasniedz pat pusmetra augstumu, ierindojot ūdenskritumu starp 50 augstākajiem Latvijā.Lorupes krasti šajā vietā ir aizauguši, un upe ir pilna ar sakritušiem kokiem. Ūdenskritums atrodas teritorijā, kas kādreiz ietilpa lepnajā un cildenajā Lorupes muižā, no kuras mūsdienās ir palikusi vien saimniecības ēka. Tepat, aiz līkuma,ir Lorupes ieleja, kuralīdz viadukta izbūvei pagājuša gadsimta 60. gados, bija viens no tipiskiem Siguldas ainavas simboliem. Bet par to vairāk citā stāstā.

 

Lūgums ņemt vērā to, ka dabas objekts atrodas tiešā privātīpašuma tuvumā, kā arī ievērot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus.

About Author

client-photo-1
Edgars Ražinskis
Astoņos gadus darbojies tūrisma ekipējuma un tūrisma pakalpojumu jomā, kamēr ienākusi doma pieredzi, zināšanas un kaislību realizēt savā uzņēmumā. Velo tūrisms ir Edgara kaislība, ar to ir izbraukāta Latvija un pat pabūts tālajā Ruandā. Piedalījies vairākās ekspedīcijās ar 4x4 gan Krievijas Ziemeļos, gan tālajā Altajā. Stažējies Gruzijā, kur vedis tūristu grupas Kaukāza kalnos un raftinga tūrēs pa straujajām kalnu upēm.

Comments

Leave a Reply

18 + 5 =